

Livonia har under en längre tid befunnit sig i politisk kris med sitt grannland Qaniva, främst över ägarskap tungmetallsgruvor. Qaniva hävdar att dessa rättmätigt tillhör dem utifrån några historiska gränser som ledde bak till 1700 talet. Internationella sambundet har placerat sig på Livonias sida och har lovat att flyga in förstärkningar. Med denna vetskapen så beslutade sig Qaniva att framrycka med sin arme, Red Star, över gränsen för att snabbt säkra landet och dess infrastruktur.
Livonias arme har försökt bedriva fördröjningsstrid i syfte att ge internationella samfundet tid att flyga in trupper. Sverige har enligt uppgift två herculesplan på väg med infanteri samt ett flertal JAS 30 gripen och förväntas vara först ut av de internationella trupperna.
Red army är militärt överlägsen till ett 5:1 förhållande mot Livonias arme. De är dock i vårt fosterland och vi kommer inte låta dem ta över det utan strid.

Vår pluton är placerad i staden Bortek. Efter att täckt en kontrollerad reträtt är det nu vi som är frontlinjen mot fiendens avancemang. Fienden har säkrat höjderna söder om vår position samt industriområdet till öst. Vi förväntar oss att de kommer använda båda dessa positionerna för att bedriva sitt anfall. Stridsvagnar av typ T-72 har siktats i öst. Mekaniserade förband har siktats både öst och syd. Vår västra flank täcks än så läng av egna förband men skulle dessa förloras eller behöva genomföra en reträtt riskerar vi bli omringade. Fienden förväntas påbörja sitt anfall tidig morgon så vi har ännu lite tid på oss att planera och förbereda oss inför kommande anfall. Natten har bestått av kontinuerlig artillerinedslag och detta förväntas fortgå tills att anfallet påbörjas. Plutonsstaben CROSSROADS har beslutat att flyga in ytterligare material till plutonen i form av diverse försvarsmineringar och ytterligare ammunition. Vi har även artilleriunderstöd på väg från flygplatsen.


Överlev och orsaka så stora skador på fienden som möjligt. Kompanistaben kan ge ytterligare uppgifter utifrån signalspaning. Beredskapsorder att falla tillbaks åt väst om fienden lyckas ta över staden eller att plutonen riskerar bli omringad.


Bunkrar utplacerade på kartan.
Stegar finns i briefområde.
1x HEMTT (TL)
Diverse statiska vapensystem.
Låda med försvarsladdningar/mineringar på flygplatsen.
UAV (NL) ej tillgänglig för stunden, kommer flygas ut under operationens gång.
2 Aero L-39 Albatros (CAS) Callsign Scarlet 1/2
1 st Mi-8MTV-3 (Heavy) Callsign Shapka 1
Mi8 transport Callsign Empire 1-8
Medevec Ka-60 Callsign Aurora
Ambulans i Bortek, går den ned behöver Aurora användas alternativt luftevakuera personal till bas för sjukvård.
HEMTT (Fuel)
HEMTT (Ammo)
HEMTT (Repair)

Tid: Tidig morgon.
Klart väder
Min hot: Det vi upprättar
AA Hot: Shilka/Tunguska till syd. Fienden har nyttjat stridsplan/attackhelikoptrar.
Civila: Evakuering pågår, finns endast kvar i norra delen av landet.
OBS! Respawn saknas på samtliga fordon/flygfarkoster exkl Aurora.
Förplaneringsuppdrag för SL finns på server #1
Länk till bilder: https://imgur.com/a/7jCNWNJ