

Det har gått 1 månad sedan vi befann oss i Hellanmaa för att stötta Finland då den ryska militären anföll för att ta över landet.
Det var ett hårt slag med många förluster på båda sidor.
De civila fångarna som överlevde striden vid Jankos Industrial Area, samt officeren Jussi Heinonen lyckades vi rädda och föra hem.
Vi lyckades slå ut majoriteten utav fiendens AA kapacitet, men inte allt.
Vi lyckades däremot aldrig lokalisera och föra hem de nämnda Scudsen, samt lokalisera Vladimir Alexandrovich III.
Alexandrovich har visat sig vara en väsentlig del i kriget, hans inflytande på den ryska militären är stark med enbart hans närvaro och namn som auktoritet. Det är viktigt att han fångas levande för att kunna använda som medel i förhandlingar om att stoppa invasionen.
De ryska trupperna blev kraftigt försvagade på sin tidigare position i Hellanmaa, de har packat ihop och lämnat området, förflyttat sig söderut till Ruha för att etablera ny bas, där de har kraftsamlat och planerar att fortsätta sitt anfall.
Vi har fått direktiv att följa efter, vi måste stoppa de ryska trupperna från att fortsätta sitt tagande av finsk terräng och trycka tillbaka dom till det helvete dom en gång kom ifrån.
Väl på plats i Ruha etablerar vi FOB kronan i området Metsälä Office med tillhörande flygfält.
Vi får förstärkningar, nya fordon, mer ammunition, förnödenheter och en veckas tid att förbereda oss.
Efter ett par dagar kommer ett civilt fordon långsamt åkandes mot våran FOB.. Det är Jorma, som vill visa sin tacksamhet till oss för att vi trycker tillbaka ryssen, det visar sig att han har följt efter de ryska trupperna och haft koll på deras aktivitet och bland annat lyckats fotografera Alexandrovich III.
Han är en välkommen kamrat och får naturligtvis dela område med oss.
Han har med sig en tillfångatagen rysk soldat, som han tydligen kallar för sin hund.
Samt nämner han något om en enorm tacksamhet för denna “hund” som han menar på att vi har givit honom.
Hans lämnar en särskild hälsning:
Vi får troligen aldrig veta vad han menar med det, men det var i alla fall viktigt för Jorma att detta skulle meddelas om vi ville att han ska dela med sig av sin intel om ryssens försvarsverk.“Kiitos Nomi Nomi”
Jorma
Han ger oss även en låda med sprängmedel som tack.

Bild på Jorma som tar hand om sin "hund".

FOB Kronan är upprättad i Metsälä Office med tillhörande flygfält.
Jorma som har befunnit sig i området och spanat några dagar har en del intel att ge oss.
Vi får veta att Alexandrovich III har tagit med sig och placerat de 4 stycken SCUDS i Koskelankylä, där han själv ska befinna sig, han ska fångas levande. Scudsen ska lokaliseras och föras tillbaka till FOB Kronan
Arenan vid Kaaranmännikkö har befästs och AA posteringar samt Artilleri finns där, det ska även finnas civila fångar i arenan, vi ska minimera indirekta skador på Arenan.
De ryska trupperna har även byggt någon form av fortifikation vid Marjasalo, där den närliggande radiomasten används för direktkommunikation till den ryska militären, radiomasten ska destrueras.
Jorma berättar även med säkerhet att vi kan få tag på intel i Marjasalo.
De ryska trupperna har kraftsamlat och har fått förstärkningar. Vi väntar ytterligare ett hårt motstånd.
Samtliga fordon som vi hittar utöver SCUDS, skall destrueras.

Bild på Vladimir Alexandrovich III. Tagen av Jorma.


Objective GASLY
Destruera AA posteringar samt rädda gisslan och för dem till FOB Kronan.
Objective SAINZ
Lokalisera Vladimir Alexandrovich III samt 4 stycket SCUDS, för samtliga till FOB Kronan.
Objective LECLERC
Hitta intel samt destruera radarmasten.

Destruera samtliga fordon utöver SCUDS som ni hittar från den ryska militären.

6 st M1232 (Bestyckad)
1st m113 (Ambulans)
1st M1230a1 (Ambulans)
HEMTT Container (TL)
M1097A2 (NL)
2 st HKP14E (Transport)
2 st HKP14E (Bestyckad)
1 st MH-6 Littlebird
1 st AH-6 Littlebird (Hammer)
1 st CH-47D Chinook
HEMTT (Ammo)
HEMTT (Repair)
HEMTT (Fuel)

Väder: Dimma.
Tid: 0400.
Min hot: Låg.
IED hot: Medel.
AA hot: Hög.
Civila: Låg.